Mit adnak nekünk a barlangok? A barlangok szerepe az emberek világában
a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat kiállítása
2022. június 25.−2023. március 19.
Kik azok a barlangászok?
Mit csinálnak a föld alatt?
Mit nevezünk barlangnak?
Vajon ezek, hogy alakultak ki?
Hány féle barlang van?
Hogyan kapcsolódnak életünkhöz?
Hogyan befolyásolják egészségünket?
Egyáltalán mit adnak nekünk a barlangok?
Ezekre a kérdésekre kaphat választ, aki végig járja a Barlangok és Karsztok Nemzetközi Éve alkalmából a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat által rendezett kiállítást.
A kiállítást az Agrárminisztérium Zöld Forrás programja támogatta.
A kiállítás apropója, hogy a 2021. évet az UNESCO a Barlangok és Karsztok Nemzetközi Évének minősítette. A világméretű projekt legfőbb célkitűzése, hogy minél több emberrel megismertesse ezeket a kritikus fontosságú és sokfelé megtalálható természeti erőforrásokat. A rendezvénysorozatot a barlangok és a karsztok feltárására, tanulmányozására és védelmére létrejött, 55 tagországból álló nemzetközi szervezet, a Nemzetközi Barlangtani Unió (Union Internationale de Spéléologie - UIS) szervezi, melyben világszerte több mint 100 nemzeti és nemzetközi szervezet − hazánkban a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat − a partnere.
A karsztokkal kapcsolatban talán a barlangok és a különleges felszíni formák, tájképek a legismertebbek. Noha kontinenseink mintegy 20 %-a karszt terület, sajnos nagyon kevesen tudják, hogy ezek az emberiség számára milyen jelentős értéket képviselnek. E területeknek köszönhető többek között:
• kulturális örökségünk számos felbecsülhetetlen értékű helyszíne;
• a rovar-, különösen a szúnyogirtásban jelentős szerepet betöltő denevérek kiemelten fontos élőhelye;
• a Föld népessége 10 %-ának ivóvíz ellátása;
• évente több tízmilliárd dollár bevétel az idegenforgalom révén;
• az éghajlatváltozásról, az ásványkincsekről, a vizekről, és – meglepő módon - az élet más bolygókon történő kereséséről szóló egyedülálló tudományos ismeretek megszerzésének lehetősége.
A barlangok és a karsztok azonban fokozottan érzékenyek a szennyezésre. Mivel a barlangok a felszín alatt húzódnak, és a karsztjelenségek jelentős része is itt, rejtve zajlik, nehéz megismerni és megérteni azokat, emiatt ki vannak téve a túlzott használatnak, pusztításnak, szennyezésnek és a helytelen kezelésnek.
A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat által megvalósított kiállítás célja a barlangok − mint az emberi élet számára is fontos helyszínek − bemutatása az átlagos tudományos háttérrel rendelkező látogatók számára.
A kiállításra a belépés díjtalan!