Környezeti hatások, családok, sorsok-időszaki roll up kiállítás a Magyar Földrajzi Múzeumban
A Magyar Természetvédők Szövetségének jóvoltából kaptuk kölcsön két hétre a „Környezeti hatások, családok, sorsok” című négy roll upból álló kiállítást, melyhez járt egy totó és két kisfilm is. Ezt úgy időzítettük, hogy a Zöldkör tagjai is megnézhessék, az aktuális szakkörünk erről szólt.
A kiállítás rendkívül érdekes, informatív és színes, legfontosabb pedig, hogy gyermek és felnőtt számára is elgondolkoztató, hogy más emberek milyen körülmények között kénytelenek élni, miközben mi (a nyugati, fejlett világ) tagjai mekkora kényelemben élünk. Egy-egy család, közösség életén keresztül három térséget (Ázsia, Afrika, Latin-Amerika) ismerhetünk meg, azt, hogyan hat a klímaváltozás az ő mindennapjaikra. Ázsiában a pálmaolaj termelés és az ezzel együttjáró esőerdő pusztítás, a délkelet-ázsiai munkások kizsákmányolása és a gyermekmunka van terítéken. Afrikában az éhezés okai, a bányászat és a helyi lánygyermekek rossz helyzetébe tudunk betekintést nyerni. Latin-Amerikában pedig a nagyüzemi állattenyésztés és a banántermesztés árnyoldalait ismerhetjük meg, valamint az egyre gyakoribbá váló hurrikánok pusztítását.
A kiállítás megtekintését követően nekem először az jutott eszembe, hogy milyen szerencsés helyzetben vagyok itt, Magyarországon, a Kárpát-medence védelmében. Nekem nem kell minden nap az éhezéssel, kizsákmányolással, rossz munkakörülményekkel küzdenem, sem a természeti csapások nem fenyegetnek. A hála után a megdöbbenés érzése fogott el, hogy 2024-ben még mindig vannak milliók, akik ilyen sanyarú körülmények között kénytelenek élni. A harmadik érzés pedig egy kicsit a szégyen, hogy részben miattunk, a fejlett világ pazarló, kényelmes életmódot élő polgárai miatt is élnek mások úgy, ahogy itt megismerhettük.
A minikiállítás június 5-éig lesz a múzeumban, szeretettel ajánljuk mindenkinek!