Középiskolások számára
Játékos múzeumpedagógiai foglalkozásaink közül téma, korosztály, ráfordítandó idő és a rövid leírás szerint is tudnak válogatni. Nézzék meg kínálatunkat, majd írják meg nekünk a választott foglalkozás címét!
A foglalkozások díja 750 Ft/fő + múzeumi belépő.A kincses hajó rejtélye
Téma/kiállítás: Régészeti történetek Érdről
Korosztály: 3-10. évfolyam
Szükséges idő: kb. 30 perc (egyszerre csak kb. 15 diák tud játszani)
Rövid leírás: A diákok egy régészeti csapatot alkotnak, feladatuk, hogy a kiállítás leletanyagának és a tablók segítségével megoldják a 280 éve elsüllyedt „kincses” hajó rejtélyét. Mivel a feltárás helyszíne a Duna medre és a vízszint folyamatosan emelkedik, a csapatnak nagyon jól össze kell dolgoznia és sietniük is kell, mielőtt a víz mindent elborít. A játékos foglalkozás nemcsak az érdi diákoknak lehet érdekes, hanem minden régészet és történelem iránt érdeklődő látogatónk számára.
Kincsek a múzeumban
Téma/kiállítás: Magyar utazók, földrajzi felfedezők
Korosztály: 1-12. évfolyam
Szükséges idő: kb. 90 perc
A diákok csapatokat vagy párokat alkotnak. Először a múzeumpedagógiai teremben feladatok segítségével megismerjük a kiállítás tárgyait, majd lemegyünk a kiállítótérbe, s a tanulóknak fotók alapján kell megkeresniük az adott tárgyakat. A foglalkozás végén néhány tárgyat kézbe is lehet venni, végül egy online kvízzel foglaljuk össze a tanultakat. A tárgykeresős játék versenyre is mehet.
Kalandos kontinens kvíz
Korosztály: 7-12. évfolyam
Szükséges idő: kb. 90-120 perc
Rövid leírás: Az osztály tagjai több csoportban mérhetik össze tudásukat egy-egy kontinens földrajzának a témakörében. Kérdések vannak a „legekről”, zászlókról, országokról-fővárosokról, van természetföldrajzi fejtörő, keresztrejtvény a földrész felfedezőiről, valamint van még egy meglepetés feladat is. A kb. 2 órás kvíz során a diákok észrevétlenül, remek hangulatban rengeteget tanulhatnak az egyes kontinensekről, kiváló lehetőség az iskolában tanultak összegzésére vagy kiegészítésére.
Választható témakörök: Föld körüli, Afrika, Ázsia, Észak-Amerika, Dél-Amerika, Európa, Magyarország, Hungarikumok.
Védjük meg a Földet! Éljünk fenntarthatóan!
Korosztály: 3-12. évfolyam
Szükséges idő: kb. amennyit szeretnének
Rövid leírás: Ezen a foglalkozáson a diákok a környezetvédelemmel és a fenntarthatósággal ismerkedhetnek meg az életkoruknak megfelelően játékosabb vagy komolyabb módon egy szakképzett pedagógus segítségével. Előzetes megbeszélés szerint tudjuk összeállítani a témákat a következők közül: Boldog Bolygó Mutató; Fenntartható fejlődési célok; A túlfogyasztás napja és a tudatos vásárló 12 pontja; Halászjáték; Fenntarthatósági tippek, valamint totók, kvízek, szituációs játékok. Bármelyiket is választják, biztos, hogy a diákok a foglalkozás végére érzékenyebbek lesznek a Földünk védelme és a fenntartható életmódot illetően.
A magyar földrajzi felfedezők élete és utazásai
Téma/kiállítás: Magyar utazók, földrajzi felfedezők
Korosztály: 7-12. évfolyam
Szükséges idő: kb. 90 perc
A foglalkozáson a diákok csoportokban, feladatlap segítségével saját maguk fedezik fel a teljes kiállítást, megismerkednek mintegy 40 magyar földrajzi felfedező, utazó életével és tetteivel. A foglalkozás végén egy online kvízzel foglaljuk össze a tanultakat.
A magyar földrajzi felfedezők tárgyai
Téma/kiállítás: Magyar utazók, földrajzi felfedezők
Korosztály: 7-12. évfolyam
Szükséges idő: kb. 90 perc
A foglalkozáson a diákok csoportokban, feladatlap segítségével saját maguk fedezik fel a kiállítás szinte összes múzeumi tárgyát, megismerkednek távoli népek hangszereivel, viseleteivel, fegyvereivel és a kontinensek állataival. A foglalkozás végén egy online kvízzel foglaljuk össze a tanultakat.
Legyél Te is tárlatvezető!
Téma/kiállítás: Magyar utazók, földrajzi felfedezők
Korosztály: 5-12. évfolyam Szükséges idő: kb. 60-90 perc (létszámtól függően)
A diákok egyénileg vagy párokba rendeződve megkapják egy-egy földrajzi felfedezőnek a nevét. Erről a személyről a kiállítás anyaga alapján készítenek egy névjegyet, majd az osztály rendhagyó tárlatvezetésen vesz részt, hiszen ők maguk lesznek a tárlatvezetők. Nagyon hasznos, ha a diákok szóbeli kifejezőkészségét, illetve az egymásra való odafigyelés képességét szeretnénk fejleszteni. A foglalkozás végén egy online kvízzel foglaljuk össze a tanultakat. Fontos készségek: szövegértés, kommunikáció.
45 perc alatt a Föld körül
Téma/kiállítás: Kontinensek földrajza, térképészet, Magyar utazók, földrajzi felfedezők kiállítás
Korosztály: 7-12. évfolyam
Szükséges idő: kb. 60 perc
A diákok egy nagyon érdekes, képzeletbeli, tengeri hajókiránduláson vesznek részt, mely során az egész Földet bejárják, és sok kalandon keresztül körbe utazzák a Földet. A foglalkozás elsősorban az atlaszhasználatot és a térképi tájékozódást fejleszti, különösen ajánlott mind a földrajzzal épp ismerkedő, mind az érettségire készülő diákok számára. Fontos készségek: szövegértés, térképi tájékozódás.
Atlaszhasználat-Hogyan kell használni a földrajzi atlaszt?
Téma/kiállítás: Tájékozódás a földrajzi térben, Térképészet, Magyar utazók, földrajzi felfedezők kiállítás
Korosztály: 5-8. évfolyam
Szükséges idő: kb. 60 perc
A földrajz alapja, hogy tudnunk kell használni a földrajzi atlaszt, hiszen abban rengeteg hasznos információt meg lehet találni, csak ismernünk kell. Ez a foglalkozás abban segít az általános iskolásoknak, hogy magabiztosan tudják kézbe venni az atlaszukat. A foglalkozás egy rövid elméleti bevezető után végig játékból áll, az atlaszban kell megtalálni különböző információkat.
A foglalkozás után megtekintjük a Magyar utazók, földrajzi felfedezők kiállítást is.
Hungarikumok – A magyarság csúcsteljesítményei
Téma/kiállítás: Magyarország földrajza, Magyar utazók, földrajzi felfedezők kiállítás
Korosztály: 5-10. évfolyam
Szükséges idő: kb. 90 perc
A foglalkozás során különböző játékos feladatokkal megismerjük az összes (jelenleg 89 db) hungarikumot. Képfelismerés, csoportosítás, keresztrejtvény, szókereső, anagramma, kvíz is szerepel a játékok között. A foglalkozás legvégén pedig az úgynevezett „tapogató és kóstoló” keretében lehetőség van bizonyos hungarikumok még alaposabb megismerésére.
A foglalkozás után megtekintjük a Magyar utazók, földrajzi felfedezők kiállítást is.
Időszámítás
Téma: Ókor (igazából bármelyik)
Korosztály: 5-12. évfolyam
Szükséges idő: 45 perc
A 45 perces foglalkozás során a diákok megismerkednek a „nulladik” év problematikájával, a római számokkal, valamint alaposan begyakoroljuk az évtizedek, évszázadok, évezredekkel kapcsolatos számításokat, ami sokaknak nehézséget okoz. A foglalkozás 5. évfolyamtól felfelé minden tanulónak hasznos lehet. A kisebbeknek azért, mert már a történelmi tanulmányaik elején megértik az időszámítást, a nagyobbaknak pedig azért, mert nekik már készségszinten kell(ene) ezeket ismerniük, érettségin használniuk. Nemcsak történelemhez, hanem irodalomhoz, matematikához is hasznos ez az óra.
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Friss hírek, kiállítások, programok
Tartsa a kapcsolatot a múzeummal, és elsőként értesülhet új kiállításokról, eseményekről, tanfolyamokról, belépő túrákról és egyebekről.