Régészeti történetek Érdről – a 280 éve elsüllyedt „kincses” hajó nyomában című, a Ferenczy Múzeumi Centrummal közös időszaki kiállítás
Külön jegy váltása mellett lehetséges a kiállítás megtekintése, melynek díja az alábbi:
Felnőtt: 1000 Ft/fő
Diák, nyugdíjas: 500 Ft/fő
Tárlatvezetés: 3000 Ft/csoport
Tárlatvezetésre bejelentkezés: info@foldrajzimuzeum.hu
Az érdi kincslelet mentő feltárását 2018 őszén végezték el a szentendrei Ferenczy Múzeum Centrum régész munkatársai, azt követően, hogy Tauser Péter a múzeum önkéntese a Duna medrében pénzeket talált. A lelőhely a Duna rekord alacsony vízállásánál húzódó széle és a battai Sánc-hegy meredek fala között helyezkedett el.
A feltárás után a leletanyag a Ferenczy Múzeum Centrum régészeti és numizmatikai gyűjteményébe került. A feltárt leletanyag két részre osztható, az egyik a 15–16. századból származik, a másik pedig a 17–18. századból. Előbbi leletanyagát fegyverek, ezüstpénzérmek, és egy éremlelet alkotja, míg utóbbié vasból készült hajóalkatrészek, hajózási kellékek, ácsszerszámok, mezőgazdasági eszközökből áll. Az érdi kincslelet anyaga összesen 2721 érmét tartalmaz, köztük tizenegy aranypénzt. A leletegyüttes értékét jól jellemzi, hogy ebből az időszakból hasonló nagyságú leletegyüttes hazánk területéről eddig nem került elő.
A feltárt régészeti anyagot Érd településének történelmi keretébe ágyazva mutatjuk be, így megismerhetjük az 1526-os eseményekhez kapcsolódóan Ákosházy Sárkány Ambrus életútját, II. Lajos király lovának tragédiáját, az érdi népi ellenállást, a település újranépesedésének körülményeit, valamint az 1744. évi kis-dunai hajószerencsétlenség történetét és áldozatait.